Terapist Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Terapist Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

10 Eylül 2020

TERAPİST SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Terapistler, problemlerinizin kökenine ulaşmanıza, duygusal zorlukların üstesinden gelmenize ve yaşamınızda olumlu değişiklikler yapmanıza yardımcı olabilecek, profesyonelce eğitilmiş dinleyicilerdir.Sizi destekleyen ve anlayan biriyle düşünceleriniz ve duygularınız hakkında konuşmak, genellikle sizi daha iyi hissettirir.

Fakat bazen doğru terapisti bulmak biraz zaman alabilir. Terapistinizle olan bağınız çok önemlidir.  Terapistiniz güvenebileceğiniz ve zor konular hakkında rahatlıkla konuşabileceğiniz birisi olmalı. Aranızda güven bağı olmadıkça terapi etkili olmaz. Bazen  özelden, "Bir süredir devam ettiğim terapistimden fayda alamıyorum, ne yapmalıyım, karar veremiyorum." gibi sorular geliyor. 

Bu ve benzeri soruları cevaplarken soran kişiye terapistiyle konuşmasını öneririm. Çünkü sorunun cevabını gerçekten bilmiyorum. Fakat terapistinizle aranızdaki bağı sorgulayacak bir kaç soru bırakmanın aydalı olduğunu düşündüm. Umarım sosyal medya hesabımda ve buraya bıraktığım bu sorular değerlendirmenizde faydalı olur. 

Terapistiniz gerçekten sizi ve problemlerinizi önemsiyor mu?

Terapistinizin sizi anladığını hissediyor musunuz?

Terapistiniz, mesleğinizi, eğitiminizi, maddi durumunuzu, konumunuzu önemsemeden sizi olduğunuz gibi kabul ediyor mu?

Kişisel bilgilerinizi, en mahrem konularınızı terapistinize açıklamakta kendinizi rahat hisseder misiniz?

Terapistinize karşı dürüst ve açık olabiliyor musunuz? Kendinizi saklamak zorunda hissediyor musunuz?

Terapistiniz iyi bir dinleyici mi? Eleştirmeden veya yargılamadan dinler mi? 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Zeytinlik Mahallesi Türkçü Sokak
Ferah Palas Apartmanı No.16/5

Bakırköy İstanbul

Fevzi Çakmak, Atışalanı Cd. No:26 D:2

Esenler İstanbul

Telefon 05356838667

esenler psikolog, bağcılar psikolog,   güngören psikolog, bayrampaşa psikolog, sultangazi psikolog, gaziosmanpaşa psikolog, bahçelievler psikolog, fatih psikolog, Zeytinburnu psikolog, çift terapisi, aile terapisi okb terapisi, obsesi kompulsif bozukluk terapisi, ergen psikoloğu, sosyal fobi, özgüven problemi, panik atak tedavisi, depresyon tedavisi, kaygı bozukluğu, anksiyete tedavisi, bakırköy psikolog, florya psikolog, online psikolog

Yorumlarınızı Bekleriz