Psikoterapi Faydalı Olacak mı?

Psikoterapi Faydalı Olacak mı?

25 Aralık 2018

Psikoterapi Faydalı Olacak mı?

Terapiye başlarken yada ilk seanslarda danışanlarda şöyle bir düşünce olur bunu seans sırasında da  ifade ederler;

 ‘Terapinin bende işe yaracağını düşünmüyorum.’

Bu düşünce gayet doğal bir düşünce. Çoğu danışan ilk seanslarda bu ve benzeri düşüncelere kapılır. Ruh sağlığı alanında herkeste işe yarayacağı kesinleşmiş bir yöntem yok. Beden sağlığı gibi değildir ruh sağlığı. Eğitimlerimiz sırasında en sık duyduğumuz konu danışanın biricikliğiydi. Dolayısıyla  bir terapi modelinin yada psikoterapinin sizde işe yarayacağının sözünü veremem. Fakat size bunun birçok kişide işe yaradığını, birçok danışanda başarılı sonuçlar elde edildiğini söyleyebilirim. Ayrıca bununla ilgili birçok akademik araştırma veya makale olduğunu da söyleyebilirim. Bütün bunlar tedavinin sizde başarılı olacağını yine garanti etmez. Fakat  ‘işe yaramayacak’ düşüncesi aklınıza her geldiğinde seansları durdurursanız, devam etmezseniz kesin olarak işe yaramayacağını garanti edebilirim. Yaşamınızda çoğunlukla  yaşadığınız sıkıntılara ne kadar benziyor değil mi? Kimse beni sevmiyor düşüncesine, kalabalıkta herkes benim beceriksizliğimi görüyor düşüncesine, ben beceriksiz biriyim düşüncesine, dışarı çıkarsam başıma kötü birşey gelecek düşüncesine, panik atak sırasında kontrolümü kaybedeceğim, çıldırıcağım, nefesim kesilecek düşüncesine, vb. olumsuz düşüncelere..

Yani sonuç olarak ben de işe yaramayacak düşüncesine rağmen denemek ister misiniz? Sonuçta bu sadece bir düşünce, hayatınızı kısıtlayan bir çok şeyde olduğu gibi sadece düşünce. Terapi sırasında sıkça konuşacağımız düşüncelerimizin duygularımızı, duygularımızın davranışlarımızı davranışlarımızın yaşamımızı nasıl etkilediğinin örneği gibi.

’Terapi bir işe yaramayacak düşüncesi' zihninin bir yerinde duruyor olsa da terapi yolculuğuna başlamak ister misiniz? Ve faydalı olduğunu hissetmek, yaşamınıza olumlu etkisini görmek ister misiniz?

Sadece Konuşmak Rahatsızlığımı Nasıl Çözecek? 

Psikoterapi hakkında bilgi almak isteyenler çoğu zaman şu soruyu sorarlar;

‘Konuşmak yani sadece konuşmak nasıl faydalı olacak, problemlerimi nasıl çözecek?’ 

Şöyle cevaplayabiliriz bu soruyu; konuşmaktan  kastınız evde ailenizle, çevrenizle, dostlarınızla konuştuğunuz gibi konuşmaysa evet faydalı olmaz. Ama terapide konuşma yani iletişim yoluyla problemi inceleriz.

Problem ne kadar süredir var, ne sıklıkta yaşanıyor, hayat kalitenizi nasıl etkiliyor. Yaptığımız şey seanstan seansa değişiyor. Bazen acı verici düşünceler ile veya anıları nasıl ardınızda bırakabileceğiniz veya kendinizi kısıtlayıcı inançlardan nasıl özgürleştirebileceğiniz üzerine odaklanacağız. Bazen korku, kızgınlık, hüzün veya pişmanlık gibi güçlü duygularla baş etmenin yeni yollarına bakacağız. Yeri geldiğinde sizin için önemli olan şeylerle temas haline geçmeniz üzerine, hedef kurmak veya etkili bir hareket planı oluşturma üzerine odaklanacağız. Yaptığımız şey, yaşadığınız problemin ne olduğuna, sizde nasıl ilerlediğine, size neyin yararlı olduğuna göre değişiyor.

İstanbul Psikolog, online psikolog, bakırköy psikolog, bahçelievler psikolog, esenler psikolog

İletişim 05356838667

 
Yorumlarınızı Bekleriz