Panik Atak Tedavisi

Panik Atak Tedavisi

11 Ekim 2019

Panik Atak Tedavisi

Panik Atağın Tedavisi Var mıdır?

Evet panik atak tedavi edilen bir rahatsızlıktır.
İlaçsız tedavi edilmesi mümkün müdür? Panik atak ilaçsız da gayet başarılı bir şekilde tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Özellikle Bilişsel Davranışçı Terapi panik atak tedavisinde oldukça iyi sonuçlar elde etmektedir.

Panik Atak Tedavisi

Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir?

Kaçınma ve güvenlik sağlayıcı davranışlar, panik atak sırasında kısa süreli bir rahatlama sağlar fakat panik bozukluğun kişinin hayatını daraltmasına, hastalığın daha uzun süreli yaşanmasına neden olur.

Hastalığın yıllar geçtikçe etkisini arttırmaya, hastalığın çözümü yokmuş gibi yaşanmasına neden olur.

Kaçınma ve güvenlik sağlama davranışını yapmamak örneğin asansöre binmesini sağlamak, tek başına sokağa çıkabilmek, atak anında hastaneye koşmamak panik bozukluğu yenmek için önemli bir adım olur.

Panik Atak Tedavisi

Panik atak anında 2 tane önemli yöntemi öğrenmek önemli. Birincisi danışanlar panik atak anında genelde hızlı ve ağızdan nefes alırlar ki bu yanlış bir nefes alma yöntemidir. Doğru nefes alma egzersizi ile panik atağın kontrol altına alınması daha kolay olur.

Panik Atak Tedavisi

Doğru nefes egzersizi nasıl yapılır?
1 Burundan yavaş yavaş ve derin nefes al.
2 Nefesi içinde bir süre tut.
3 Sonra yavaş yavaş ağızdan nefesi geri ver.
Panik Atak Tedavisi
Bu nefes alma egzersizi, panik atak anında “nefesim yetmiyor, nefes alamıyorum” hissiyle baş etmenizi, hızlı nefes alma nedeniyle yaşadığınız baş dönmesini yaşamamanızı ve çarpıntınızın normal olduğunu görmenizi sağlar.
Panik Atak Tedavisi
İkinci önemli yöntem; panik atak anında ‘’çıldırıyorum, ölüyorum, felç geçiriyorum” düşünceleri sıklıkla zihinde olur. Ve bu düşüncelere atak anında çok inanır ve bundan dolayı ortamdan kaçmak ilaç almak ya da doktora gitmek çözümlere başvurursunuz. Panik atak anında bu düşüncelerin gerçek olmayabileceğini fark etmek, ortamdan kaçmadan da panik atağın geçeceğini görmek önemlidir. Bulunduğunuz ortamı terk etmeden kaygının azaldığını görmenizi sağlamak terapideki önemli aşamalardan biridir. Bu egzersiz terapist yardımı ve planıyla aşama aşama yapılmalıdır. Terapistin planı ve yardımı olmadan yapılırsa kaygının daha çok artmasına neden olabilir.

Panik Atak Tedavisi, panik atak, panik atak tedavisi, panik bozukluk terapisi, panik atak terapisi, panik atak çözümü var mıdır? kaygı bozukluğu, anksiyete bozukluğu, istanbul panik atak tedavi merkezi, travma sonrası stres bozukluğunda emdr, emdr tedavisi, emdr terapisi, istanbul emdr, emdr istanbul, emdr istanbul anadolu yakası, istanbulavrupa yaksı emdr, kadıköy psikolog, esenler psikolog, bağcılar psikolog, üsküdar psikolog,  güngören psikolog, ümraniye psikolog,  bayrampaşa psikolog, sultangazi psikolog, gaziosmanpaşa psikolog, kartal psikolog, bostancı psikolog, İstanbul psikolog, beykoz psikolog, bahçelievler psikolog, fatih psikolog, , çift terapisi, aile terapisi okb terapisi, obsesif kompulsif bozukluk terapisi, ergen psikoloğu, sosyal fobi, özgüven problemi, panik atak tedavisi, depresyon tedavisi, kaygı bozukluğu, anksiyete tedavisi, depresyon, sosyal fobi tedavisi, evlilik terapisti, aile terapisti, evlilik danışmanı, evlilik terapisi, psikolog randevu klinik psikoloji, online terapi, online psikolog, almanya psikolog, isviçre psikolog, ingiltere psikolog, travma terapisi, cinsel travma terapi, panik atak tedavisi, ilaçsız panik atak, kadıköy psikolog, esenler psikolog, bağcılar psikolog, üsküdar psikolog,  güngören psikolog, kadıköy psikolog, ümraniye psikolog,  bayrampaşa psikolog, sultangazi psikolog, gaziosmanpaşa psikolog, kartal psikolog, bostancı psikolog, İstanbul psikolog

Yorumlarınızı Bekleriz