Kaygı Bozukluğu ve Tedavisi

Kaygı Bozukluğu ve Tedavisi

02 Eylül 2019

Kaygı Bozukluğu ve Tedavisi

1.Kaygı (Anksiyete) Bozukluğu Nedir?

İletişim 05356838667

Anksiyete (kaygı) bozukluğu nedir? Anksiyete bozukluğu, gerçek bir neden olmadan yaşadığımız endişe halidir. Türkçe karşılığı olarak kaygı kelimesini de kullanırız. Halk arasında ise anksiyete veya kaygı yerine daha çok; huzursuzluk, endişe, evham ve sıkıntı kelimeleri kullanılır.
“İçimde bir sıkıntı var hocam, hiç gitmiyor, her zaman kötü bir şey olacakmış gibi korkuyorum. Herkes bana evham yapıyorsun, abartıyorsun diyor ama elimde değil. Keşke bende onlar kadar rahat olsam.”
Yukarıda anksiyete bozukluğu tanısı almış danışanımın kendisini anlatırken kullandığı ifade anksiyete bozukluğunu tam olarak karşılıyor.
Aşırı endişeli,  günlük yaşamı olumsuz etkileyen gerginlik,  her zaman en kötüsünü bekleyen ve hayatın kontrol edememekten korkan özellikler gösterirler. Kaygı bozukluğun yaşam boyu görülme olasılığı yüksektir ve yaş ilerledikçe kaygı duyarlılığı artmaktadır.

Kaygı Bozukluğu Ve Tedavisi

2.Anksiyete (Kaygı) Zararlı mıdır?

Kaygı bizi motive eden, başarılı olmamızı,  olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olmamızı, hayata daha güvenli adımlar atmamızı ve tehlikeye karşı korunmamızı sağlayan bir sistem aslında. Günlük yaşamda iş, sağlık, ekonomik, aile ve geleceğin belirsizliği gibi birçok alanda kaygılanırız. Hafif bir kaygı sorunlarla baş etmemizi sağlar.

Örneğin üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenciyi düşünelim 12 yıl boyunca derslerinde hep başarılı olan, hedefi iyi bir üniversitede tıp okumak olan bir öğrenci.

Şimdi bu öğrenci nasıl olsa başarılıyım, benim kaygılanmama gerek yok diye düşünerek ders çalışmaya motive olabilir mi? Geleceğe dair biraz kaygı duymayan biri çalışmaya motive olabilir mi?

Aynı zamanda anksiyete (kaygı) bütün insanlarda bulunan bizi tehlikelere karşı koruyan yararlı bir alarm sistem gibidir. Kaygı bozukluklarında bu uyarı sisteminin biraz bozulduğunu söyleyebiliriz. Bozulan sistem yanlış alarm gibi bizi sürekli tedirgin ediyor ve her an tehlikeli bir şey varmış gibi düşünmeye ve davranmaya yöneltiyor.

3.Anksiyete (Kaygı) Ne Zaman Zararlı Olur?

 “Eskiden de telaşlı, endişeli biriydim. Ama anksiyete atağı geçirdiğimden beri artık hiç dayanamıyorum. Düşünüyorum iş yerinde saatlerce çalışırdım yorulurdum, hiç korkmazdım şimdi en küçük şeyden bile korkuyorum. Yorulursam çarpıntım olursa, nefesim kesilir gibi olursa, ya kötü bir şey olursa diye hiçbir şey yapmak istemiyorum.”

Kaygı hayatınızı sınırlamaya başladığında, sosyal yaşamınızı kısıtladığında, gün içinde sağlıklı bir şekilde işlerinizi yürütmenize engel olduğunda zarar vermeye başlamış demektir. Düşünsenize “kaygılanacağım çarpıntım olacak ve etrafımdaki herkese rezil olacağım” diye düşünüyor en yakınlarınızla görüşmek dahi istemiyorsunuz. Kaygıdan ve vücudun belirtilerinden korkmaya başladığınızda kaygı zararlı oluyor. Yani kısacası kaygı normal ama kaygıdan kaygılanıyor olmak ise normal değil.

Önemli bir soru bu hayatının herhangi bir anında kaygı duymayan kimse var mıdır? Yoksa bütün insanlar içi korku, sevgi, üzüntü gibi ortak duygu mudur?

Kaygı Bozukluğu Ve Tedavisi

4.Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak evhamli bilinirler, kaygılarının  aşırı olduğunu bilir bundan rahatsızlık duyar fakat kontrol edemezler. Uyku problemi yaşar, gece uykuya dalamamaktan endişe duyabilirler. Genel kaygılı hal, yorgun ve halsiz hissetmelerine neden olur. Aşırı sinirli, keyifsiz ve olumsuzluklara tahammül edemezler.

Bedensel belirtiler olarak nefes alamama, göğüste sıkışma hissi, kas ağrıları, bulantı ve sıcak basması gibi fiziksel şikayetleri de olabilir.

5.Anksiyete Bozukluğu Yaşamı Nasıl Etkiler?

Anksiyete bozukluğu olan bir danışanım hayatına etkisini şöyle anlatmıştı

“Sabah kalkıyorum vücudumu dinliyorum, çarpıntım var mı diye bakıyorum ve tam o anda huzursuzluk ve çarpıntı içime oturuyor. Gün boyu bir şey yapmak istemiyorum, dışarı çıkmak anlamsız, birileriyle konuşmak istemiyorum.  Evimle, işimle ilgilenmek istemiyorum, içimin huzursuzluğundan yoruldum. Arkadaşlarımla görüşmek istemiyorum, eskiden onlarla görüşmekten keyif alırdım. Kimse beni anlamıyor sanki. Ailemle hafta sonu gittiğim yemekte bile gelecekteki yalnızlığımı düşünüp sıkıldım sonra çarpıntım oldu. Onarı üzmek istemedim ama o huzursuzluğumla onların da keyfini kaçırdım. Ama elimde değil içimin sıkıntısından kurtulamıyorum.”

Kaygı Bozukluğu Ve Tedavisi
6.Anksiyete Bozukluğu Tedavi Edilebilir mi?

Evet anksiyete bozukluğu tedavi edilen bir rahatsızlıktır.

İlaçsız tedavi edilmesi mümkün müdür? İlaç ya da psikoterapi tek başına kullanılabileceği gibi, birlikte de uygulanabilir. 

Anksiyete bozukluğu tedavisinde bilişsel davranışçı terapinin başarısı bir çok araştırmayla desteklenmiştir ve bundan dolayı tüm dünyada en sık uygulanan terapi modelidir.

Yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, sosyal fobi, asansör korkusu gibi anksiyete bozukluklarında terapist yardımı ve planıyla aşama aşama çalışma yapılmalıdır. Terapist planı ve yardımı olmadan hastalıkla baş etmek için kullanılan kaçma, kaçınma, güvenlik sağlayıcı davranışlar, sürekli bedene odaklanma ve düşünmemeye çalışma taktikleri kaygının daha çok artmasına neden olabilir. Terapi desteği için  bana telefon 05356838667 ile direk ulaşabilir  ve ayrıntılı bilgi alabilirisiniz.

Bakırköy psikolog, bahçelievler psikolog, Anksiyete bozukluğu ve tedavisi, travma sonrası stres bozukluğunda emdr, emdr tedavisi, emdr terapisi, istanbul emdr, emdr istanbul, emdr istanbul anadolu yakası, istanbulavrupa yaksı emdr, , esenler psikolog, bağcılar psikolog,  güngören psikolog,  bayrampaşa psikolog, sultangazi psikolog, gaziosmanpaşa psikolog, İstanbul psikolog,  bahçelievler psikolog, fatih psikolog, çift terapisi, aile terapisi okb terapisi, obsesif kompulsif bozukluk terapisi, sosyal fobi, panik atak tedavisi, depresyon tedavisi, kaygı bozukluğu, anksiyete tedavisi, sosyal fobi tedavisi, evlilik terapisti, aile terapisti, evlilik danışmanı, evlilik terapisi, online terapi, online psikolog, almanya psikolog, isviçre psikolog, ingiltere psikolog, travma terapisi, cinsel travma terapi,

Yorumlarınızı Bekleriz