Ergen Terapisi

Ergen Terapisi

04 Temmuz 2018
Ergen Terapisi.Ergen Terapisi. Ergenlik insan yaşamının en önemli gelişimsel geçiş dönemlerinden biridir. Bu dönem, bireylerin iç dünyalarında, dış görünümlerinde, duygu durumlarında önemli değişikliklerin yaşandığı bir dönemdir. Bu hızlı değişime bağlı olarak bu dönem, ergenin anlaşılmaz tutum ve davranışlarının çoğalabildiği, depresif duygudurum bozukluklarının yaşandığı, akademik alanda güçlüklerin olabildiğince arttığı bir dönemdir. 

Ergenlik Döneminde Bazı Duygusal Özellikleri
 
Ergen Terapisi. Ergenler duygu durumlarını iki uçlu olarak yaşarlar. Bir an çok mutlu, bir an odasında depresif bir müzik eşliğinde ağlıyor olabilirler.
Aşkı, öfkeyi, umutsuzluğu, hayal kırıklığını yoğun yaşar ve uygulanması imkansız ani  kararlar alırlar.
Arkadaşlık ilişkilerinde beklenti düzeyleri karşılanmayacak kadar yüksektir, bundan dolayı arkadaşlık ilişkilerinde güven problemi yaşarlar.
Ulaşılması ve gerçekleşmesi zor hayallerin kolaylıkla gerçekleşme potansiyeli olduğunu düşünür ve yoğun hayaller kurarlar. Bu hayaller bazen gerçeği görmelerini engeller.
Ergen zaman zaman kendi konforlu alanına sığınır ve orda yalnız kalmayı tercih eder. Ama çoğunlukla arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi, bütün eğlencelerine arkadaşlarını dahil etmeyi sever. Aile ve arkadaş arasındaki dengede aileden uzaklaşıp, arkadaşlarına yakınlaşır.
Fiziksel görünüm, ergen için çok önemlidir. Zayıf ve fit görünme, sivilcesiz olma, bakımlı olma, güzel görünme ve beğenilme sosyal medyanın da etkisiyle ergenlerin meşgul olduğu alandır.
Fiziksel, duyusal ve akademik anlamda beğenilme, takdir görme, onaylanma ihtiyaçları vardır. Aile ve yakın çevresi onaylanma, takdir edilme ihtiyacını gidermezse aile ile bağı yavaş yavaş kopar. Onaylanma ihtiyacını giderecek çevre arayışında olur.
 

Ergenlikte Sık Yaşanan Problemler

Ergenlik dönemi bireyselleşmenin, toplum içinde birey olarak yaşamanın, sorumluluk yüklenmenin, kaygıyla baş etmenin, yetişkin döneminde karşılaşılacak sorunlarla baş etmeyi bilmenin hazırlık aşamasıdır. Bu dönem iyi yönetilmezse muhtemelen yetişkin döneminde uyum problemi yaşayacak yanlış tutum ve davranışların olumsuz etkisini yaşayacaktır.
 
Ergenlik döneminde sıkça yaşanan ve ergen terapisine ihtiyaç duyulan bazı sorunlar şunlardır.
 
Özgüven eksikliği,
 
Öfke patlamaları
 
Aile içi iletişim problemleri
 
Yeme Bozuklukları,
 
Duygusal ilişki problemleri
 
Motivasyon eksikliği
 
Akademik problemler
 
Sınav kaygısı
 
Stresle baş etme
 
Duygu durum problemleri, depresyon
 
Kaygı bozuklukları
 
Uyku problemleri
 
Sosyal fobi, arkadaş ilişkilerinde problemler,
 
Bağımlılık
 
Eğer siz de benzer sıkıntılar yaşıyor ve çözüm yoları konusunda sorun yaşıyorsanız İstanbul uzman psikolog desteği için arayabilirsiniz. 05356838667
 
kadıköy psikolog, esenler psikolog, bağcılar psikolog, üsküdar psikolog,  güngören psikolog, kadıköy psikolog, ümraniye psikolog,  bayrampaşa psikolog, sultangazi psikolog, gaziosmanpaşa psikolog, kartal psikolog, bostancı psikolog, İstanbul psikolog, beykoz psikolog, bahçelievler psikolog, fatih psikolog, kaygı bozukluğu terapisi, panik bozukluk terapisi, aile ve çift terapisi, online terapi, okb terapisi, takıntı terapisi, sosyal fobi terapisi, aile terapisi, depresyon terapisi, panik atak tedavisi, uzman klinik psikolog, takıntı terapisi, esenler uzman psikolog, psikolog esenler, psikolog bağcılar, psikolog, güngören, online terapi, dubai psikolog, adıköy psikolog, esenler psikolog, bağcılar psikolog, üsküdar psikolog,  güngören psikolog, kadıköy psikolog, ümraniye psikolog,  bayrampaşa psikolog, sultangazi psikolog, gaziosmanpaşa psikolog, kartal psikolog, bostancı psikolog, İstanbul psikolog, beykoz psikolog, bahçelievler psikolog, fatih psikolog, kaygı bozukluğu terapisi, panik bozukluk terapisi, aile ve çift terapisi, online terapi, okb terapisi, takıntı terapisi, sosyal fobi terapisi
Yorumlarınızı Bekleriz